Restauracja Sukiennice. Galician hospitality and cuisine.

…że krakowski Rynek Główny jest największym, średniowiecznym, tego typu dziełem? Ma on postać kwadratu o wymiarach 200 m x 200 m, co daje łącznie 40 000 m2 powierzchni.

Niewątpliwie jest również jedną z najstarszych pereł polskiej architektury. Wytyczony został  przez wójtów: Gedko Stilvoyta, Jakuba z Nysy i Dytmara z Wrocławia przy okazji nadania maistu aktu lokacyjnego opartego na prawie magdeburskim.

Krakowski Rynek pełnił głównie rolę handlową, na co wskazuje obecność Sukiennic w samym jego centrum. Ponadto u zbiegu przyległych do niego ulic, funkcjonowały specjalnie wydzielone wcześniej stoiska, przy których dokonywano sprzedaży określonych produktów. I tak dla przykładu, pomiędzy targowiskiem sukiennym, a ulicą Szczepańską, usytuowany był  Targ solny, a między kościołem św. Wojciecha  i wlotem do ulicy Siennej, znajdował się Targ żydowski.

Na płycie krakowskiego rynku dochodziło również do niezwykle ważnych wydarzeń historycznych: Hołdu Pruskiego (15. Kwietnia 1525 r.) , które z resztą upamiętnia tablica ulokowana nieopodal Sukiennic od strony ulicy Brackiej, oraz zaprzysiężenia Tadeusza Kościuszki w dniu 24. Marca 1794 r., który z tego miejsca rozpoczął swoje powstanie.

Obecnie na Rynku Głównym znajdują się najważniejsze zabytki architektoniczne, które poza swoimi walorami kulturowymi, stanowią również nie lada gratka dla turystów, którzy każdego dnia odwiedzają Kraków. Wśród nich można wyróżnić: Sukiennice, Pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Mariacki, Kościoła św. Wojciecha, wieżę ratuszową i przyległe do rynkowej płyty: Pałac Spiski oraz Kamienice: Hetmańska, Margrabska czy Pod Ewangelistami.

Ponadto krakowski rynek jest miejsce ważnych wydarzeń kulturalnych oraz imprez masowych. (lp)